تبلیغات
Tourism Management Islamic Azad University of Neyshabur مدیریت جهانگردی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور - پریشان دست گردشگران طبیعت‌گرد را می‌فشارد
Tourism Management Islamic Azad University of Neyshabur مدیریت جهانگردی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابورپریشان دست گردشگران طبیعت‌گرد را می‌فشارد
" گزارش "  
25 تیر 1387
 
پریشان دست گردشگران طبیعت‌گرد را می‌فشارد
 
 
 

مریم امیری- اگر اهل طبیعت و طبیعت گردی باشید بهتر است حداق یکبار گذرتان به یکی از مناطق بکر و دست نخورده استان فارس بیفتد ؛ در بخش جنوبی رشته کوه‌های زاگرس در 60 کیلومتری غرب شیراز منطقه‌ای زیبا و منحصر به فرد در ارتفاعات 2900 متری از سطح دریا واقع شده است. این منطقه حفاظت شده منطقه ارژن و پریشان نامیده می‌شود.

اگر با وسیله نقلیه شخصی و یا با اتوبوس از استان فارس قصد سفر به خوزستان و بوشهر را داشته باشید حتما باید از مسیر این منطقه عبور کنید. در شمال این منطقه، روستای ارژن و در غرب آن شهر کازرون به فاصله 20 کیلومتری واقع شده است .


مهمترین ویژگی این منطقه وجود درختان سرو کوهی است که به صورت پراکنده در بلند ترین ارتفاعات منطقه ارژن و پریشان که قله چاه برفی نامیده می‌شود ، روییده اند و البته در دامنه‌های این کوه و کمی پائین تر از قله پوشیده از جنگل‌های انبوهی است که عمده درختان آن را درختان بلوط خودنمایی می‌کنند .

البته هرچه به نقاط کم ارتفاع این منطقه نزدیک می‌شوی نوع پوشش گیاهی آن نیز تغییر می‌کند، در کم ارتفاع‌ترین بخش منطقه که به دشت‌های اطراف تالاب پریشان منتهی می‌شود و در ارتفاع 800 متری از سطح دریا واقع شده است گونه غالب درختان ، درخت کنار است که از تیره عناب است ، میوه آن سرخ و شیرین است و کنار نام دارد و میوه خشک شده آن را آسیاب کرده و آرد کنار تهیه می‌کنند برگ آن وقتی خشک شود آن را آسیاب می‌کنند که همان سدر و به زبان محلی ختمی گفته می‌شود که امروزه جز در مناطق محدود، اثری از آن به چشم نمی‌خورد.

اما در این میان تنوع زیستی جانوری و گیاهی از مختصات منحصر بفرد منطقه به شمار می‌آید چنانچه در گذشته وجود جانوران مختلف به خصوص شیر ایرانی،که این منطقه زیستگاه اصلی گونه منقرض شده این جانور است از آن یک منطقه کاملا بکر حفاظت شده ساخته بود، و همچنین طرح تحقیقاتی تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی در این منطقه اجرا شده است. شاید از این رو است که این منطقه با وسعتی بیش از 190هزار هکتار در سال 1351 به عنوان منطقه پارک بین الملل انتخاب شد و در سال 1353 با کاهش وسعت به 65 هزار هکتار به عنوان منطقه حفاظت شده از سوی سازمان ملل به عنوان ذخیره‌گاه زیستکره ی ارژن و پریشان معرفی شد.


منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان همچنین به عنوان منطقه رویش درختان بلوط جنگلی ایرانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

تالاب‌های بین‌المللی ارژن و پریشان نیز از جاذبه‌های مهم گردشگری منطقه به شمار می‌آیند، این تالاب‌ها زیستگاه پرندگان مهاجر نظیر پلیکان پا خاکستری ، درنا و اردک سرسفید است که وجود این پرندگان در این نقطه بر زیبایی‌های این منطقه افزوده است .

وجود دشت‌های وسیع گل نرگس در منطقه فامور پریشان نیز هرساله موجب جذب تعداد بیشماری از گردشگران می‌شود .

یکی دیگر از ویژگی‌های منطقه شرایط جوی و آب وهوایی منحصر به فرد آن منطقه برای بازدید گردشگران در فصول پائیز و زمستان است که شرایطی را فراهم آورده تا گردشگران بتوانند در این فصول خاص در هوایی معتدل و بهاری به این نقطه از استان سفر کنند.

بر این اساس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس با توجه به ویژگی‌های گردشگری منطقه در سال‌های اخیر به منظور رفاه حال مسافران و گردشگران در بخشی از تالاب پریشان اقدام به ایجاد یک سایت گردشگری کرده است و با ایجاد اسکله قایقرانی ، سکوهای نشیمن ، امکانات دوچرخه سواری و اسکیت زمین والیبال ، هندبال ، پارک کودک ، سرویس های بهداشتی ، پارکینگ ، امکانات ماهیگیری محیطی بسیار مناسب برای گردشگران و بازدید کنندگان فراهم آورده که در رونق گردشگری منطقه بسیار تاثیرگذار بوده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس با اشاره به اینکه دریاچه پریشان یکی از 60 منطقه نمونه گردشگری استان است در این باره به خبرنگار میراث آریا(chtn)، می‌گوید: مطالعات اولیه این منطقه انجام شده و اقداماتی در خصوص ایجاد زیر ساخت‌ها در این منطقه صورت گرفته است.

محمد رضا بذرگر تاکید می‌کند: البته دوره خشکسالی تاثیراتی بر روی آب دریاچه داشته و سطح آب را پایین آورده است اما قطعا دوره کم آبی کوتاه مدت خواهد بود و امیدواریم که با افزایش بارندگی‌ها پریشان به حالت قبلی خود باز گردد.

بذرگر ادامه می‌دهد: با توجه به وجود پرندگان مختلف در این محوطه به خصوص پلیکان شاهد حضور گردشگران بسیاری در ایام تابستان در دریاچه پریشان هستیم و گردشگران می‌توانند از فضاهای موجود استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه در این محدوده یک سایت گردشگری ایجاد شده است، می افزاید: سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان مطالعات و اقدامات خود را در قالب یک پکیج در اختیار سرمایه گذاران قرار می‌دهد .

در ادامه علیرضا دژبد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان فارس نیز در مورد اقدامات انجام شده در این منطقه به میراث آریا(chtn) ، می‌گوید: هرساله از محل اعتبارات تملک دارایی استان مبلغی برای ایجاد زیر ساخت‌ها در این منطقه اختصاص می‌یابد.

وی تصریح می‌کند: سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان در این محوطه توانسته است امکانات مورد نیاز و اولیه گردشگران را فراهم کند و سرویس‌های بهداشتی ، نمازخانه، اسکله و زمین بازی کودکان و ورزشی را ایجاد کرده است .

دژبد می گوید: این تاسیسات از سال 80 تا 86 توسط استانداری، فرمانداری کازرون، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایجاد شده است و البته امسال نیز اعتباری برای ایجاد زیر ساخت‌ها در این منطقه اختصاص می‌یابد.

همان طور که گفته شد پریشان یکی از زیباترین دریاچه‌های آب شیرین کشور است. این دریاچه به دلیل قرارگرفتن در کنار کوه‌های جنگلی و پوشش گیاهی وسیع و نیزارهای بزرگ حاشیه آن زیبایی شگفت انگیزی دارد. دریاچه پریشان از نظر تنوع زیستی، غنی است و محل زاد آوری و زمستان گذرانی بسیاری از پرندگان مقیم و مهاجر است. وجود هزاران پرنده از انواع گوناگون، زیبایی این دریاچه را دو چندان کرده است.

این دریاچه در ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی کازرون میان کوهستان‌های فامور در حاشیه جنوبی ارتفاعات زاگرس و با وسعت تقریبی چهار هزار و ۲۰۰ هکتار است . در داخل این دریاچه، ماهی‌هایی به صورت آزاد زیست می‌کنند. تالاب پریشان در طرح حفاظت از تالاب‌های ایران قرار دارد و از این دریاچه، برای پرورش ماهی نیز استفاده می‌شود.

جلوه‌های بهاری و پاییزی این دریاچه بی‌نظیر است، مراتع و گلزارهای حاشیه دریاچه و پرندگان وحشی آن، گردشگاه طبیعی جالب توجهی را به وجود می آورد.

گفتنی است ؛ دریاچه پریشان در سال1355به عنوان تالاب با اهمیت بین المللی در فهرست کنوانسیون رامسر به ثبت رسید. این منطقه به عنوان یکی از تالاب‌های دارای اهمیت جهانی در لیست مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست ثبت شده و تحت عنوان منطقه حفاظت شده ارژن - پریشان مدیریت می‌شود.

با تمام ویژگی‌های گفته شده این منطقه یکی از جاذبه‌های گردشگری کشور به شمار می‌رود که می‌تواند هرساله پذیرای گردشگران طبیعت‌گرد باشد و براین اساس حفاظت از این منطقه و ایجاد زیرساخت‌های لازم در آن از سوی سازمان‌های مرتبط ضروری به نظر می‌رسد .
/104
طبقه بندی: جهانگردی (عمومی) ، 
چهارشنبه 23 مرداد 1387 توسط محمد رضا رشیدی | نظرات ()پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
جهانگردی (عمومی) (23)
جهانگردی (درخواست بازدیدکنندگان) (1)
مدیریت جهانگردی (گروه) (5)
محمد رضا رشیدی
مدرسه هتل داری
وبسایت تخصصی گردشگری نخبگان توریسم
مجموعه عکس از جشنواره برترینهای صنعت گردشگری ایران
منابع کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی
نشریه الکترونیکی جغرافیای ایران
دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور
بانک اطلاعاتی همایش های کشور
سایت آستان قدس رضوی
مرکز گردشگری علمی فرهنگی دانشجویان
وبلاگ محمد رضا رشیدی
همه پیوندها
مرداد 1391
مرداد 1389
دی 1388
آذر 1388
آبان 1388
مهر 1388
شهریور 1388
خرداد 1388
فروردین 1388
اسفند 1387
آذر 1387
مهر 1387
مرداد 1387
خرداد 1387
اردیبهشت 1387
مراجعه به وبلاگ
تعطیلی وبلاگ
انتقال وبلاگ
مدیریت جهانگردی و گرایش ها
گردشگری قطب جنوب در انتظار تحولی تازه
پرجاذبه‌ترین مناطق گردشگری در سال 2010
نظر سنجی
دفترچه شماره 1 کارشناسی ارشد
منابع کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی
نشریه تخصصی تجهیزات گردشگری
5 مهر ماه روز جهانی گردشگری
قدر دانی و اطلاعیه محمد رضا رشیدی (مدیر وبلاگ)
خراسان رضوی در میزان اقامت نیز صدرنشین بود.
منابع کارشناسی ارشد رشته مدیریت جهانگردی
نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد
لیست آخرین مطالب
مدیریت جهانگردی و گرایش ها
سایت علمی گردشگری زیر نظر دانشجویان کارشناسی ارشد علامه
بانک اطلاعات گردشگری
وبسایت تخصصی گردشگری نخبگان توریسم
وبلاگ محمد رضا رشیدی
سایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور
همه پیوندهای روزانه
ارسال پیوند روزانه
عضویت در وبلاگ
منابع کارشناسی ارشد tourism management سال جدید تحصیلی
بیننده گرامی شما جزء كدام دسته زیر قرار دارید؟


بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :