تبلیغات
Tourism Management Islamic Azad University of Neyshabur مدیریت جهانگردی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور - مایس(MICE) توریسم چیست ؟
Tourism Management Islamic Azad University of Neyshabur مدیریت جهانگردی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابورمایس(MICE) توریسم چیست ؟
" تجربه‌های نوین "  
31 تیر 1387
 
مایس(MICE) توریسم چیست ؟
 
 
 

حمیدامینی- هرساله ده‌ها،صدها و بلکه هزاران نمایشگاه، همایش، گردهمایی، سمینار، کنفرانس، میتینگ، کنگره، سمپوزیوم و امثال آن پیرامون موضوعات مختلف در سراسرجهان برگزار می‌شود. شرکت‌کنندگان در هر یک از این برنامه‌ها به فراخور موضوع و اهمیت آن چند روزی دورهم جمع شده و پس از بحث و گفتگو و سپری کردن چند روز کاری که جزئیات آن هم طبق یک برنامه زمان‌بندی شده از پیش مشخص و به رویت شرکت‌کنندگان رسیده، ازهم جدا می‌شوند. نکته جالب توجه در این میان آن است که امکان شرکت در این برنامه‌ها محدودیت داشته و شرکت کنندگان برای حضور در آن (باید برای اقامت، پذیرایی و امکانات مورد نیاز دیگر لازم است پول پرداخته و میزبان را صاحب انتفاع مادی و معنوی کنند.

علاوه بر جنبه مادی این گونه برنامه‌ها و سود حاصل از آن که از طریق خرید پکیج کامل شرکت در برنامه عاید میزبان و برگزارکننده می‌شود، برگزاری یک نشست در شهری کوچک و دور افتاده به یکباره موجب اشتهار جهانی آن می‌شود. نمونه داخلی آن شهر رامسر است که در سال‌های پیش از انقلاب میزبان نشست روسای سازمان‌های محیط زیست جهان بود که به تصویب کنوانسیون تالاب‌ها انجامید، در نتیجه حالا هر جا صحبتی از تالاب‌ها و تعریف بین‌المللی آن می‌آید نام رامسر می‌درخشد و در حقیقت کنوانسیون تالاب‌ها بانام رامسر عجین شده است .

بیانیه داووس در مورد گرمای زمین که چندی پیش در شهر کوچک داووس (در کشور سوئیس) برگزار شد نمونه دیگری است از نقشی که برگزاری نشست‌ها و همایش‌های جهانی در معرفی یک شهر یا منطقه دارد.

این مساله به حدی اهمیت دارد که اکنون از توریسم کنفرانس‌ها، نشست‌ها و نمایشگاه‌ها یا مایس توریسم (MICE TOURISM) به عنوان یکی از بخش‌های مهم و اصلی صنعت جهانگردی یاد می‌شود.

کلمه (MICE) از حروف اول کلمات زیرتشکیل شده است « Meetings » نشست‌ها و اجلاس‌ها، «centives» انگیزه‌ها و محرک‌ها، «Conferences» کنفرانس‌ها و «Exhibitions » نمایشگاه‌ها.

البته عده‌ای از کارشناسان معتقدند حرف (C) می‌تواند حرف اول کلمه (Conventions) به معنای همایشها وحرف (E) حرف اول کلمه (Events) به معنای رویدادها باشد.

در کل، مایس توریسم به نوع خاصی از جهانگردی اطلاق می‌شود که طی آن گروه‌های زیادی غالبا به منظور و با مقاصد ویژه‌ای دور هم جمع می‌شوند و گردهمایی آنها از قبل برنامه‌ریزی شده و دارای دستور کار(agenda) است.

همه بخش‌های مایس قابل فهم و لمس است به جز محرک‌ها. محرک‌ها بیشتر توسط موسسات و شرکت‌ها برای مقاصد آموزشی و سرگرمی برپا می‌شود. هنگامی که از مایس توریسم صحبت می‌کنیم ویژگی‌های زیر را برای آن در نظر می‌گیریم: برنامه‌ریزی دقیق و فشرده، برنامه کاری مشخص قابل اجرا در مدت زمان محدود، قیمت‌گذاری رقابتی، پیش‌بینی تمهیدات امنیتی برای حضور اعضاء، پیش‌بینی فرصت خرید و دیدار از جاذبه‌های طبیعی موجود در اطراف محل برگزاری نشست، نمایشگاه، همایش یا رویداد.

کشورهای متعددی نیز هستند که در زمینه مایس توریسم صاحب عنوانند. مثلا در میان کشورهای اروپایی آلمان درصدر جدول قراردارد. شهرهای برلین، درسدن، فرانکفورت، کلن، دوسلدورف، مونیخ و اشتوتگارت هرساله میزبان صدها همایش، کنفرانس، نمایشگاه و برنامه‌های مشابه است. این شهرها همگی دارای سالن‌های کنفرانس بزرگ و مجهز، فضاهای گسترده نمایشگاهی، هتل‌هایی با اتاق‌های زیاد و نزدیک به جاذبه‌های گردشگری زیبا و چشم‌اندازهای دلفریب طبیعی هستند.

درسوئیس نیز شهرهای برن، لوزان، ژنو و داووس همواره آماده و پذیرای نشست‌های جهانی هستند. اتریش، فرانسه، ایتالیا، قبرس و روسیه نیز هر ساله میزبان برنامه‌های متعددی هستند. حتی جوان‌ترین کشور جهان یعنی مونته‌نگرو نیز با ایجاد زیرساخت‌های عظیم نظیر فرودگاه، هتل، سالن کنفرانس و غیره در این راه سرمایه‌گذاری قابل توجهی کرده است.

در آمریکا، تا چند سال قبل شهر لاس‌وگاس به بهشت قماربازان معروف بوده است، اما اکنون به عنوان یکی از بزرگترین مقاصد مایس توریسم معروف و مشهور است. کانادایی‌ها نیز با استفاده از زیبایی جاودانه آبشار نیاگارا و شهرهای مدرن خود، امکانات خوبی را برای میزبانی از نشست‌های بین‌المللی فراهم کرده‌اند.

درخاورمیانه هم دوبی توانسته است خود را به عنوان بهترین مقصد مایس توریسم معرفی کرده و آمادگی برپایی هرگونه رویداد بین‌المللی در هراندازه‌ای را دارد. دیگر امیرنشینان این کشور همچون شارجه و ابوظبی و کشورهای قطر، بحرین و اردن نیز در این میان آمادگی لازم را کسب کرده‌اند.

جالب اینکه حتی در کشور عراق نیز این اتفاق در حال رخ دادن است. شهر اربیل در شمال این کشور به سرعت در حال بازسازی است و به زودی با ایجاد زیرساخت‌های عظیم و در مقیاس وسیع رقیبی جدی برای امارات خواهد بود.

در این میان جایگاه ما کجاست؟ هشیار باشیم که اگر اقدامی نکرده و طرفی برنبندیم خیلی زود از این سودای بزرگ نیز بی‌نصیب خواهیم ماند. حداقل سود حاصل از سرمایه گ‌ذاری در این نوع خاص از توریسم معرفی و شناساندن چندین شهر آن هم در ابعاد جهانی است.
طبقه بندی: جهانگردی (عمومی) ، 
چهارشنبه 23 مرداد 1387 توسط محمد رضا رشیدی | نظرات ()پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
جهانگردی (عمومی) (23)
جهانگردی (درخواست بازدیدکنندگان) (1)
مدیریت جهانگردی (گروه) (5)
محمد رضا رشیدی
مدرسه هتل داری
وبسایت تخصصی گردشگری نخبگان توریسم
مجموعه عکس از جشنواره برترینهای صنعت گردشگری ایران
منابع کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی
نشریه الکترونیکی جغرافیای ایران
دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور
بانک اطلاعاتی همایش های کشور
سایت آستان قدس رضوی
مرکز گردشگری علمی فرهنگی دانشجویان
وبلاگ محمد رضا رشیدی
همه پیوندها
مرداد 1391
مرداد 1389
دی 1388
آذر 1388
آبان 1388
مهر 1388
شهریور 1388
خرداد 1388
فروردین 1388
اسفند 1387
آذر 1387
مهر 1387
مرداد 1387
خرداد 1387
اردیبهشت 1387
مراجعه به وبلاگ
تعطیلی وبلاگ
انتقال وبلاگ
مدیریت جهانگردی و گرایش ها
گردشگری قطب جنوب در انتظار تحولی تازه
پرجاذبه‌ترین مناطق گردشگری در سال 2010
نظر سنجی
دفترچه شماره 1 کارشناسی ارشد
منابع کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی
نشریه تخصصی تجهیزات گردشگری
5 مهر ماه روز جهانی گردشگری
قدر دانی و اطلاعیه محمد رضا رشیدی (مدیر وبلاگ)
خراسان رضوی در میزان اقامت نیز صدرنشین بود.
منابع کارشناسی ارشد رشته مدیریت جهانگردی
نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد
لیست آخرین مطالب
مدیریت جهانگردی و گرایش ها
سایت علمی گردشگری زیر نظر دانشجویان کارشناسی ارشد علامه
بانک اطلاعات گردشگری
وبسایت تخصصی گردشگری نخبگان توریسم
وبلاگ محمد رضا رشیدی
سایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور
همه پیوندهای روزانه
ارسال پیوند روزانه
عضویت در وبلاگ
tourism management منابع کارشناسی ارشد سال جدید تحصیلی
بیننده گرامی شما جزء كدام دسته زیر قرار دارید؟


بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :