تبلیغات
Tourism Management Islamic Azad University of Neyshabur مدیریت جهانگردی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور - نقش خانواده به عنوان بخش اصلی بازار گردشگری
Tourism Management Islamic Azad University of Neyshabur مدیریت جهانگردی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابورنقش خانواده به عنوان بخش اصلی بازار گردشگری

 نقش خانواده به عنوان بخش اصلی بازار گردشگری

 

 

محمد برازنده-خانواده‌ها در همه جوامع، بخش اصلی بازارهای گردشگری و مسافرتی جهان را به خود اختصاص داده‌اند. از این رو شناخت و درک موقعیت مشتریان توسط شرکت‌ها و موسسات گردشگری تاثیر بسزایی بر توسعه اقتصادی و پیشرفت مداوم آنها خواهد داشت.

با خانواده نایت آشنا می‌شویم. استن، سو و فرزندانشان امیلی و تامی که به ترتیب هفت و پنج ساله هستند. به ظاهر خانواده‌‌ای شاد به نظر می‌رسند. خانواده‌ای پرتلاش و در خدمت هم. عاشق تعطیلات و مسافرت. در برنامه‌ریزی مسافرتی خود ساحل دریا را انتخاب می‌کنند، جایی وسیع برای تفریح کودکان و محل مناسبی برای استراحت والدین. پس از گذشت چند سال خانواده نایت درصدد طرح مسافرتی دیگر برای تعطیلات خود است. مسافرتی همچون چند سال پیش؛ برنامه تعطیلات این بار آنها می‌شود. اما بچه‌ها دیگر بزرگ شده‌اند و آن ساحل زیبا دیگر برایشان هیچ جذابیت و تناسبی ندارد. پس به ناچار این طرح با شکست مواجه می‌شود.

ترکیب خانوارها، همواره ثابت نمی‌ماند. آنها رشد کرده و آنچنان که می‌خواهند تغییر می‌یابند. کودکان متولد می‌شوند، رشد کرده و به سن بلوغ می‌رسند. اعضای خانواده ازدواج می‌کنند، طلاق می‌گیرند، پیر می‌شوند و سرانجام می‌میرند. به همین دلیل باید گفت: اگر یک موسسه گردشگری خواهان ترقی است باید به نیازهای مشتریان خود در هر زمان بیاندیشد نه اینکه خود را بر روی مشتریان گذشته متمرکز کند. برای انجام این کار، چنین موسسه‌هایی نیازمند شناختی کامل از خواسته‌های مشتریان خود هستند و برای این کار، راه‌ها و شاخه‌های متعددی وجود دارد که می‌تواند به برنامه‌ریزی آنها بیانجامد، بنابراین اگر موسسه‌ای به دنبال فهمی درست از خواسته‌های مشتریانش است، باید به اطلاعات کاملی از آنها دست پیدا کند. معمولا نیازهای رفاهی یک خانواده با رشد و بزرگ شدن سنی فرزندانشان به سرعت و به صورت شگفت‌آوری تغییر می‌کند. مثلا خانواده‌هایی با فرزندان کوچک و مهدکودک رو، نیازهای متفاوتی برای سپری کردن تعطیلات خود نسبت به خانواده‌های دارای فرزندان نوجوان دارند.

به همراه مسن‌تر شدن خانواده‌ها خواسته‌های آنان برای تعطیلات مختلف، فرق می‌‌کند. معمولا بهره‌گیری از اطلاعات مخصوص به مشتریان توسط موسسه‌های گردشگری و شرکت‌های وابسته می‌تواند، راهگشای مناسبی برای خدمات رسانی بهتر از سوی آنان به خانواده‌ها باشد. به عنوان مثال برنامه‌ریزی تعطیلات با طراحی مسافرتی به کنار دریاچه برای خانواده‌ای که تعطیلات خود را در هتل‌های مرفه و چند ستاره سپری می‌کردند، نمی‌تواند امری مثبت و مفید باشد.

اما در بعضی مواقع چنین موقعیتی نیز ممکن است، تغییر کند. به طور به مثال، اگر درآمد خانواده‌ای تغییر یابد و یا پدر و مادر خانواده منبع درآمد را از دست بدهند، قاعدتا نحوه گذراندن تعطیلات آنها نیز نسبت به دفعات پیشین تغییر خواهد کرد. این موضوع، اهمیت برخورداری از اطلاعات خانواده‌ها را توسط موسسه‌ها نشان داده و به آن معنی است که شرکت‌های خدمات رسانی در زمینه‌های گردشگری می‌توانند سطح ارائه خدمات خود را بنابر تغییرات وضعیتی خانواده‌ها در ارائه بهترین گزینه تعطیلات، تغییر دهند.

برخورداری از اطلاعات خانواده‌ها مزیت‌های دیگری از جمله ذخیره هزینه‌های اضافی را نیز دارا است. مثلا اگر دو عضو از یک خانواده‌، دو خواسته متفاوت از یک شرکت گردشگری برای گذراندن تعطیلات خود داشته باشند و آن را به وسیله دو پست الکترونیکی به موسسه مربوط ارسال کنند، پاسخ در صورت شناخت اطلاعات خانوادگی می‌تواند تنها با یک پیام الکترونیکی، حل شود و به این وسیله، مقادیر زیادی از هزینه‌های اضافی متوقف بماند. البته، موقعیت مکان و وضعیت خانواده هیچگاه ثابت نیست و تغییر جز لاینفک زندگی است. کودکان بزرگ شده و به دانشگاه می‌روند، برخی از اعضا ازدواج می‌کنند و یا در بدترین حالت از هم جدا می‌شوند، اما دانستن موقعیت روز به روز مشتریان برای شرکت‌هایی که خواهان برخورداری از روشی هوشمند و به روز هستند، اهمیت فراوانی دارد.

خانواده‌ها، منابع غنی شرکت‌های گردشگری و مسافرتی بوده و یک شرکت برای استفاده از این منبع به فهم کامل آنها نیازمند است. برای نیل به این هدف اطلاعات ناقص مشکل‌گشای راه نیست، بلکه دسترسی به همه اطلاعات به صورت ساده و در دسترس لازمه کار است. آگاهی از موقعیت خانوادگی مشتریان، خدمات‌رسانی موسسه‌ها را هدفمندتر کرده در نتیجه باعث کاهش امور اضافی و افزایش بازدهی خواهد شد./109طبقه بندی: جهانگردی (عمومی) ، 
دوشنبه 22 مهر 1387 توسط محمد رضا رشیدی | نظرات ()پست الکترونیک
تماس با مدیر
RSS
ATOM
جهانگردی (عمومی) (23)
جهانگردی (درخواست بازدیدکنندگان) (1)
مدیریت جهانگردی (گروه) (5)
محمد رضا رشیدی
مدرسه هتل داری
وبسایت تخصصی گردشگری نخبگان توریسم
مجموعه عکس از جشنواره برترینهای صنعت گردشگری ایران
منابع کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی
نشریه الکترونیکی جغرافیای ایران
دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور
بانک اطلاعاتی همایش های کشور
سایت آستان قدس رضوی
مرکز گردشگری علمی فرهنگی دانشجویان
وبلاگ محمد رضا رشیدی
همه پیوندها
مرداد 1391
مرداد 1389
دی 1388
آذر 1388
آبان 1388
مهر 1388
شهریور 1388
خرداد 1388
فروردین 1388
اسفند 1387
آذر 1387
مهر 1387
مرداد 1387
خرداد 1387
اردیبهشت 1387
مراجعه به وبلاگ
تعطیلی وبلاگ
انتقال وبلاگ
مدیریت جهانگردی و گرایش ها
گردشگری قطب جنوب در انتظار تحولی تازه
پرجاذبه‌ترین مناطق گردشگری در سال 2010
نظر سنجی
دفترچه شماره 1 کارشناسی ارشد
منابع کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی
نشریه تخصصی تجهیزات گردشگری
5 مهر ماه روز جهانی گردشگری
قدر دانی و اطلاعیه محمد رضا رشیدی (مدیر وبلاگ)
خراسان رضوی در میزان اقامت نیز صدرنشین بود.
منابع کارشناسی ارشد رشته مدیریت جهانگردی
نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد
لیست آخرین مطالب
مدیریت جهانگردی و گرایش ها
سایت علمی گردشگری زیر نظر دانشجویان کارشناسی ارشد علامه
بانک اطلاعات گردشگری
وبسایت تخصصی گردشگری نخبگان توریسم
وبلاگ محمد رضا رشیدی
سایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور
همه پیوندهای روزانه
ارسال پیوند روزانه
عضویت در وبلاگ
منابع کارشناسی ارشد tourism management سال جدید تحصیلی
بیننده گرامی شما جزء كدام دسته زیر قرار دارید؟


بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :